Snestormen kræver allerede ofre: Flere aflysninger i lufthavnen og hos DSB

Den varslede snestorm har mandag ført til aflyste fly og ekstra beredskab hos flere myndigheder. Foreløbig meldes der dog om rolig trafik og togdrift.

Flere steder i landet bliver den kollektive trafik berørt.

Nu gælder det også flyvninger til og fra Danmark, som man har måtte aflyse.

Sneen er mandag begyndt at falde flere steder i landet som følge af den varslede snestorm, og myndighederne følger udviklingen tæt.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto

Indtil videre har vejret især fået konsekvenser for flytrafikken, mens tog og vejtrafik fortsat kører nogenlunde som normalt.

Hos Københavns Lufthavn er der mandag blevet aflyst 34 flyvninger til og fra lufthavnen på grund af vejrsituationen. Det oplyser lufthavnen til TV 2.

Samtidig melder Banedanmark, at håndteringen af snevejret indtil videre forløber som forventet.

Se også
Fadæsen fortsætter: Alle tog aflyst

Forud for snestormen har Banedanmark indsat ekstra beredskabshold for at holde vigtige sporskiftere fri for sne, så togtrafikken kan opretholdes.

Ifølge DSB er der mandag ikke blevet aflyst flere tog end de afgange, som allerede tidligere er meldt ud. Også her følges situationen løbende, hvis vejret skulle forværres.

På vejnettet melder Vejdirektoratet, at trafikken indtil videre kører stille og roligt, og at der endnu ikke er registreret uheld som følge af sneen.

Myndighederne opfordrer bilister til at køre efter forholdene og tage af sted i god tid.

De understreger ligeledes, at situationen kan ændre sig, hvis snevejret tiltager i løbet af dagen.

Se også
Mistænkeligt forhold: Teknikere til stede ved afspærret hus

Korte videoer