Der har tidligere været udtalt hård kritik af Sydsjælland- og Lolland-Falsters Politi i Emilie Meng-sagen. Nu kommer der nu kritik af Politiets håndtering.
Mai-Britt Storm Thygesen – der er bistandsadvokat for Emilie Mengs mor – langer nu hårdt ud efter Politiet.
(Artiklen fortsætter efter billedet)

Det skriver hun i en kronik i Berlingske.
Kronikken i Berlingske kommer på baggrund af en rapport, som Politiet har lavet om efterforskningen i sagen om Emilie Meng.
Blandt andet beskylder hun Politiet for at vildlede daværende justitsminister Søren Pape Poulsen (K):
‘Der ved vi, at politiet har sløret ting over for ham og påstået, at opgaver var løst, som ikke var løst. Jeg ved ikke præcis, hvilke opgaver det drejer sig om, men jeg ved, at det grundlæggende er helt forkert at sløre ting over for en justitsminister,’ udtaler Mai-Brit Storm Thygesen til TV 2 Øst.
Derudover kritiser Mai-Britt Storm Thygesen også Politiforbundets formand for at give udtryk for, at det er i orden for Politiet at begå fejl, samtidig med at Emilie Mengs mor har oplevet et politi, som har nægtet, at der er overhovedet er begået fejl i sagen.
‘Han har ret i, at det er menneskeligt at fejle. Men han skal ikke bruge det i forhold til Emilie-sagen, for i den sag er der begået så systematiske, langvarige og omfattende fejl,’ fortæller hun.
Politiet har tidligere forklaret, at de pårørende fik sparsom information, da man ville beskytte efterforskningen.
Men den forklaring giver advokat Mai-Brit Storm Thygesen ikke meget for:
‘Der har været rigtig mange oplysninger, som det ville have været formålstjenligt, at politiet havde delt langt tidligere, uden at det på nogen måde ville have skadet deres mulighed for at opklare sagen,’ fortæller hun.
Sydsjælland og Lolland Falster Politi svarer i Berlingske på kritikken, at det ikke lykkedes for politikredsen ‘at skabe en tilfredsstillende relationer til Emilie Mengs pårørende i sagen’. Derudover lykkedes det heller ikke Poliet at få forventningsafstemt, ‘hvilke oplysninger om efterforskningen, der kunne videregives’.
Emilie Meng forsvandt i sommeren 2016, og hun blev først fundet dræbt omkring jul samme år. Det tog Politiet næsten syv år at finde frem til en gerningsmand, som viste sig at være den dengang 32-årige Philip Westh.
Philip Westh blev idømt livstid for drabet på Emilie Meng.
Emilie Meng blev kun 17 år gammel.

