Onsdag bliver en dag med sne og blæst, og det nordlige Jylland må forberede sig på snestorm og glatte veje
Onsdag kan danskerne igen gøre sig klar til sne, men især nordjyderne må forvente ekstra hårdt vejr.
‘Der er en front med sne på vej over det jyske og især i den nordlige halvdel. Derfor har vi sendt et varsel ud om snestorm, fordi risikoen er der,’ siger Mette Zhang, vagthavende meteorolog hos DMI ifølge B.T.
Tidligt på dagen vil der komme snebyger, først og fremmest i Nordjylland og den østlige del af landet. Formiddagen bringer snestorm i den nordlige del, og meteorologen advarer:
‘Sneen kommer først for alvor i løbet af formiddagen, så man kan nok godt nå på arbejde i noget rimelig hæderligt vejr – men hjemad kan det godt se noget værre ud’.
Bilister opfordres til at følge de lokale myndigheders meldinger, især på strækninger som Skagen–Frederikshavn og Viborg–Aalborg.
Der ventes mellem 8 og 15 centimeter sne lokalt, og temperaturerne vil ligge omkring frysepunktet.
Meteorologen understreger, at snevejret også vil ramme andre dele af landet, men at Nordjylland forventes at få de mest intense byger.
Voldsomt vejr nærmer sig: Skolekørsel indstillet
