Statsminister Mette Frederiksen og formand for Naalakkersuisut, Jens-Frederik Nielsen, slår fast, at Grønland er grønlændernes.
Natten til mandag dansk tid udpegede Donald Trump guvernøren i delstaten Louisiana, Jeff Landry, som USA’s særlige udsending til Grønland. Det blev offentliggjort på præsidentens eget sociale medie, Truth Social.
“Jeg er glad for at kunne meddele, at jeg udnævner den fremragende guvernør i Louisiana, Jeff Landry, som USA’s særlige udsending til Grønland,” skriver præsidenten.
Udmeldingen har i den grad vakt opsigt, især på grund af Jeff Landrys egen kommentar til udpegelsen.
“Det er en ære at tjene dig i denne frivillige rolle for at gøre Grønland til en del af USA. Dette påvirker på ingen måde min stilling som guvernør i Louisiana,” skriver guvernøren på det sociale medie X.
Formuleringen om at ”gøre Grønland til en del af USA” har fået flere danske politikere til at reagere.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen er blandt de prominente navne, der har kommenteret på sagen.
“Udnævnelsen bekræfter, at den amerikanske interesse for Grønland består. Vi står imidlertid fast på, at alle – også USA – skal udvise respekt for Kongerigets territoriale integritet,” siger Lars Løkke Rasmussen i en skriftlig kommentar til TV 2.
Han fortæller desuden mediet, at han vil indkalde den amerikanske ambassadør Ken Howery til en samtale i udenrigsministeriet for at “få sagt klart fra og få en forklaring”.
(Artiklen fortsætter under billedet)

‘Grønland er grønlændernes’
Statsminister Mette Frederiksen og formand for Naalakkersuisut, Jens-Frederik Nielsen, reagerer nu på, at USA har udpeget en særlig udsending til Grønland. Det gør de med en fælles udtalelse.
“Landegrænser og staternes suverænitet er rodfæstet i international ret. Det er fundamentale principper. Man kan ikke annektere andre lande. Heller ikke med et argument om international sikkerhed. Grønland er grønlændernes, og USA skal ikke overtage Grønland. Vi forventer respekt for vores fælles territoriale integritet,” lyder det i udtalensen.
På Facebook uddyber statsminisiteren.
“Den amerikanske præsident har udpeget en “særlig udsending”, der har gentaget budskabet om at ville overtage Grønland. Det giver mig mulighed for at gentage mit svar,” starter Mette Frederiksen opslaget og fortsætter:
“Grønland er grønlændernes og USA skal ikke overtage Grønland. Og det her er selvfølgelig helt principielt. Ingen må få lov at ændre landegrænser ved magt. Hverken politisk eller militært.”
Statsministeren understreger, at Danmark står fast på sine demokratiske værdier og – ligesom Lars Løkke Rasmussen – kræver respekt.
“Det er en svær situation, vores allierede gennem en menneskealder sætter os i. Men vi kommer ikke til at afvige fra vores demokratiske værdier. Og vi forventer respekt for Kongeriget Danmarks territoriale integritet,” skriver hun.