Se de magiske billeder: Lucia-kajakker, isskulpturer og meget mere

Kom i julestemning med de hyggelige billeder fra det danske juleland, hvor der i weekenden både blev fejret luciadag og tredje søndag i advent.

Juleaften nærmer sig med hastige skridt, og særligt i weekenderne bliver der julehygget med diverse events rundt omkring i Danmark.

I den forgangne weekend var der både luciadag og tredje søndag i advent på tapetet.

Presse-fotos.dk’s fotografer var til stede flere steder i landet, hvor der blev julehygget med blandt andet en isskulpturfestival og et lidt alternativt luciaoptog.

Så grib en håndfuld pebernødder og kom i den helt rigtige julestemning med de hyggelige billeder fra det danske juleland.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Synet er som taget direkte ud af en julefilm, når hundredevis af kajakker sejler gennem Københavns kanaler.

En anderledes luciatradition

Tilbage i 2006 fik en ny luciatradition sin spæde start på Kayak Republic og Kayak Bar med 12 kajakker og et par fakler.

Nu, snart tyve år senere, har ‘Lucia i Kajak’ udviklet sig markant, og ifølge Visit Copenhagen er der i dag mere end 500 kajakker med i det alternative luciaoptog.

Langs ruten var mange tilskuere mødt op for at se de udsmykkede og lysende kajakker, der blandt andet gjorde stop ved Nyhavn og Christianshavn.

Ved hvert stop blev der selvfølgelig sunget i dagens anledning.

Og så kunne man ved afslutningen på Kayak Republic og Kayak Bar få varmen med gløgg, æbleskiver og bouillabaisse – eller et vegetarisk alternativ.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Detaljerne i de iskolde kunstværker blev fremhævet med de lysende piedestaler.

Kold kunst og julemarked i mørket

I Give kunne man få sig en julet kunstoplevelse ved Skulpturby Gives Isskulpturfestival.

Her kunne man overvære skulptørernes arbejde, se de flotte isskulpturer og sågar selv prøve kræfter med den kolde kunstform med Ice for Kids.

Og så var der også en række andre indslag i løbet af dagen – heriblandt gadeteater og julemusik.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Flot fremmøde til julemarked på Badstuevælen.

I Dragør, var der julemarked på Badstuevælen, hvor man kunne handle i de hyggelige boder og få lidt at spise og drikke.

Presse-fotos.dk’s fotograf stødte på skuespiller Bebiane Ivalo Kreutzmann, der blandt andet er kendt for sin rolle i DR-julekalenderen ‘Tidsrejsen’.

Hun har da også et helt særligt forhold til julemarkedet i Dragør. Det var nemlig her ‘Tidsrejsen’ blandt andet blev optaget, og byens julemarked er en tro kopi af det, der var med i julekalenderen.

Herunder kan du se flere billeder fra de førnævnte events samt fra flere borgeres imponerende juleudsmykning.

Hvis du higer efter endnu mere julestemning, kan du se endnu et galleri her.

‘Lucia i Kajak’, København

Julemarked på Badstuevælen, Dragør

Bebiane Ivalo Kreutzmann.

Isskulpturfestival i Give

Juleudsmykning på Holdkærs Ager, Amager

Juleudsmykning på Angolavej, Kastrup