En 73-årig kvinde endte i livsfare efter at have drukket ‘drageblod,’ oplyser politiet. En 61-årig mand er nu blevet dømt i sagen
Torsdag er en 61-årig mand blevet kendt skyldig og dømt for uagtsomt at have påført en i dag 73-årig kvinde ‘betydelig skade.’
Det oplyser politiet fredag morgen i en pressemeddelelse.
Skaden var ifølge politiet så voldsom, at den 73-årig kvinde kom i livsfare på grund af for lavt saltindhold i blodet, væskeansamling i hjernen og hul i spiserøret.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Sagen tog sin begyndelse tilbage i oktober 2020, da den 61-årige mand havde tilrettelagt og arrangeret en healingweekend for blandt andet den 73-årige kvinde.
Under healingweekenden indtog kvinden den psykedeliske plantebryg Ayahuasca og ‘drageblod’ sammen med store mængder vand.
Drageblod er en mørkerød, tyk harpiks, som tappes fra sydamerikanske træer – og som bliver brugt ved ceremonier som et naturligt lægemiddel og junglemedicin.
Indtaget af de forskellige sager medførte altså, at kvinden endte i livsfare.
Det er Retten i Kolding, der netop har taget stilling til sagen, og her blev den 61-årige mand foruden uagtsomt at have påført kvinden betydelig skade også kendt skyldig i at have efterladt hende i hjælpeløs tilstand, da hun fik voldsomme reaktioner som følge af at have indtaget ayahuasca og drageblod.
”Det er en usædvanlig sag, der i går er faldet dom i, som har været længe undervejs. Jeg er tilfreds med, at Retten i Kolding fulgte anklagemyndighedens påstand om fire måneders betinget fængsel,” udtaler specialanklager Bettina Wagner fra anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi.
For alle forhold eneidømte Retten i Kolding den 61-årige mand fire måneders betinget fængsel samt 100 timers samfundstjeneste.
Den nu dømte mand skal også betale en erstatning på 48.520 kroner til den forurettede kvinde.