Bombe forsøgt sprængt foran 44 personer

44 personer har været i alvorlig fare i forbindelse med en yderst alvorlig sag. Poltiiet mener, at mindst tre personer har forsøgt at sprænge en bombe, der kunne have skabt stor ødelæggelse

Det er en omfattende sag med mange oplysninger og et stort persongalleri, siger specialanklager Daniel Dokkedahl i indledningen af et retsmøde torsdag.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Kampklædt politi rykker ud til uhyggelig melding
Illustrationsfoto

Tre unge mænd er tiltalt for at bringe flere menneskers liv i alvorlig fare, da flere mænd i december 2023 forsøgte at antænde en bombe med 4,4 kilo sprængstof foran en etageejendom på Nyborgvej i Odense.

I samme sag blev fire andre mænd, heriblandt en svensker, der var 17 år på gerningstidspunktet, idømt op til ti års fængsel i april i år. Alle fire ankede dommen.

De tre tiltalte i sagen, der indledes torsdag, er henholdsvis 20, 21 og 23 år.

Ifølge anklageskriftet har de i forening med de fire allerede dømte mænd natten til 29. december og 30. december 2023 forsøgt at sprænge bomben foran etageejendommen i Odense.

Der var 19 mennesker i bygningen første nat og 25 mennesker anden nat ifølge tiltalen. Bomben var lavet med plastisk sprængstof og forsøgtes antændt med et kanonslag.

Tiltalen omhandler også andre forhold end bombesagen.

De tre er også tiltalt for den hårde våbenparagraf og fareforvoldelse ved at have planlagt, at en dengang 17-årig dreng fra Aarhus skød to gange med en maskinpistol mod en bolig i Seden ved Odense i marts 2023.

Manden fra Aarhus erkendte at have skudt mod huset og blev straffet med fængsel i fem år.

Til sidst er den 23-årige også tiltalt for i forening med andre at have frihedsberøvet en mand i mindst to uger i februar 2023.

Ifølge anklageskriftet blev manden mishandlet af den 23-årige og udsat for voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje ved at indføre en træpæl i mandens bag, mens den 23-årige filmede det.

De tre unge mænd nægter sig skyldige i anklagerne.

Der er afsat 13 retsdage til sagen. Der forventes at falde dom i sagen 19. februar 2026.

/ritzau/