Politiet stoppede torsdag en dreng på 13 år med kokain i salgsposer. Han agerede narkobud for ukendte bagmænd.
Det var en gerningsmand yngre end de fleste, da Københavns Politi torsdag aften stoppede et narkobud på Vesterbro.
Den 13-årige dreng fra Valby var i besiddelse af kokain, der var pakket i salgsposer, skriver politiet fredag i et opslag på det sociale medie X.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Desuden havde drengen en telefon, hvoraf politiet kunne se, at han blev sendt rundt i byen som narkobud af en eller flere indtil videre ukendte bagmænd.
Københavns Politi skriver, at det ser med stor alvor på, at en kun 13-årig, der agerer narkobud.
– Selv om man som 13-årig er for ung til at blive retsforfulgt, kan der være andre og ligeså alvorlige konsekvenser for ens fremtid, hvis man indlader sig på narkohandel i stedet for at finde sig et lovligt fritidsjob og tjene sine lommepenge der, siger politikommissær Kasper Kystol Knudsen i opslaget.
Han opfordrer samtidig alle forældre til “at være nysgerrige på, hvad deres børn laver i fritiden og hvem, de omgås.”
/ritzau/
Midt om natten stod fremmed mand i ung kvindes soveværelse: Forsøg på voldtægt.