Gråt, stille vejr og dybe åndedrag fra sofaen i stedet for udendørsaktiviteter. Sådan ser udsigten ud for mange danskere i weekenden, og det kan få mærkbare konsekvenser for elregningen.
For første gang i denne vintersæson bliver Danmark ramt af vejrfænomenet dunkelflaute, og det betyder, at elpriserne får et ordentligt hak opad.
Når et højtryk lægger sig over landet, forsvinder både vind og sol, og dermed også den grønne strøm, vi normalt nyder godt af. Prognoserne viser, at lørdag aften mellem klokken 17 og 20 kan prisen nå op omkring 4 kroner pr. kWh, mens mandag ventes at blive endnu dyrere. Den er estimeret til at kunne ramme helt op mod 4,5 kroner pr. kWh.
Ifølge energiselskabet OK skyldes de høje priser, at Danmark i øjeblikket mangler vindproduktion, og samtidig er der begrænset solenergi til at trække priserne ned. Dermed skal de fossile energikilder dække en større del af behovet, og det presser priserne.
‘Lørdag mellem klokken 17 og 20 forventes elprisen at stige til omkring 4 kroner pr. kWh, mens den ser ud til at blive højest mandag med priser omkring 4,5 kroner pr. kWh,’ siger Troels Skipper, der er produktchef for el i OK til Ekstra Bladet.
Vindstille og dyrt, og det er ikke kun os
Danmarks elnet hænger tæt sammen med Tyskland og Sverige, så når vinden står stille i hele regionen, mærkes effekten også herhjemme. Den manglende grønne strøm betyder, at vi må importere dyrere energi, og det kan mærkes på regningen – især i spidsbelastningsperioder.
Derfor anbefales det, at danskerne overvejer at flytte strømforbruget uden for aftentimerne, hvor presset er størst. Det kan være ved at lade elbilen op om natten, udskyde vasketøjet til senere på aftenen eller skrue lidt ned for elradiatorerne, hvis du har dem tændt.
Dunkelflaute
Dunkelflaute er et tysk udtryk for perioder uden vind og sol. Det kaldes af energisektoren for en af de største udfordringer i den grønne omstilling. Når produktionen af vedvarende energi falder, og forbruget samtidig er højt, rammer det især elintensive samfund som Danmark hårdt. Energinet har tidligere advaret om, at vi i takt med mere vind- og solenergi også får flere perioder med ustabile priser.
