To kvinder fundet døde på adresse

Adskillige politibetjente og teknikere arbejdede fra torsdag aften til fredag morgen intenst på en adresse. Fredag formiddag melder politiet ud, at en mor og en datter er fundet døde på stedet.

‘Gerningssted – adgang forbudt.’

Sådan står det skrevet på et klistermærke, som politiet har sat på indgangen til den adresse, der i mange timer dannede ramme for efterforskning.

Allerede klokken 18.48 torsdag aften rykkede politiet ud til huset, hvor to ældre kvinder var blevet fundet døde.

Arbejdet var først afsluttet fredag morgen.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Politi og teknikere arbejdede i timevis på den afspærrede adresse, der nu står forseglet – du kan se flere billeder nederst i artiklen.

Af Østjyllands Politis døgnrapport fremgår det, at de to afdøde kvinder er i familie med hinanden og boede i samme hjem i Hammel, der ligger nordvest for Aarhus.

Ifølge Ritzau er kvinderne mor og datter på henholdsvis 94 og 69 år.

Ifølge politikredsen er der ikke noget, der i øjeblikket tyder på, at kvinderne har været udsat for en kriminel handling.

Dødsårsagen er dog endnu ukendt, og det er uklart præcist hvad der er sket. Derfor arbejder politiet fortsat med sagen.

Nu skal der blandt andet foretages en obduktion, der skal afklare dødsårsagen.

Østjyllands Politi ønsker ikke at dele flere oplysninger i sagen for nuværende, skriver de i døgnrapporten.

Du kan læse meget mere om den tragiske sag lige her.