Advarer alle: Storbrand i Nettolager

Torsdag aften er der udbrudt stor brand i Nettolager. Politiet kommer i den forbindelse med en advarsel til alle borgere i området

Store røgfaner med både sort og gråt røg, massevis af tilskuere foran facaden af det store lager og et hav af udrykningskøretøjer.

Nogenlunde sådan ser scenen torsdag aften ved 19-tiden ud foran et Nettolager, hvor det er er udbrudt en stor brand.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses den voldsomme brand – se flere billeder nederst

‘Beboere i røgfanen bedes lukke vinduer og døre og standse evt. ventilation. Følg politiets anvisninger,’ advarer vagtchefen ved Midt- og Vestsjællands Politi torsdag klokken 19.00 borgere omkring Østergade i Høng lige nord for Slagelse, hvor branden i industribygningen foregår.

Meldingen om brand er ifølge den indledende anmeldelse modtaget kort før klokken 19.00.

I anmeldelsen lyder det, at branden foregår i lagerbygningens tag.

Ifølge Google Street View er det Nettolager, der har adresse på stedet, hvor branden foregår. Nettolager er ikke identisk med dagligvarebutikken Netto.

Der er indtil videre ingen meldinger om, at nogen personer skal være kommet til skade.

Efterfølgende bliver det en opgave for Midt- og Vestsjællands Politi at klarlægge de nærmere omstændigheder til branden herunder, hvorfor den er brudt ud.

Senere har Presse-fotos.dk modtaget yderligere billeder fra stedet, der viser, at bygningen næsten er udbrændt.

Ifølge Presse-fotos.dks udsendte vælter det stadig ind med beredskabskøretøjer.

OPDATERING: Kæmpe Netto-brand: Politi og brandvæsen til stede hele natten

Se galleriet under her:

Karla, bliver en pige fra Kirkerup, kaldt i en nyudkommet bog. Pigen er identisk med den 13-årige, der blev kidnappet og udsat for uhyrligheder af Philip Westh. Nye og voldsomme detaljer om fangenskabet kommer nu frem i offentligheden