Den Bocuse d’Or-vindende køkkenchef fratræder sin stilling på kroen, der har fået tildelt en Michelin-stjerne hvert år siden 2007.
‘Man skal stoppe på toppen.’
Sådan påbegynder den danske stjernekok, der i 2023 vandt guld ved de uofficielle verdensmesterskaber i kokkekunst, Bocuse d’Or, sin vemodige melding.
Ved slutningen af 2025 er det nemlig slut.
Efter 12 år ender en rejse, der ifølge køkkenchefen selv var ‘fyldt med stolthed, glæde og store oplevelser – både kulinarisk og menneskeligt.’
(Artiklen fortsætter under billedet)

Siden 2013 har den prisvindende og verdenskendte kok Brian Mark Hansen været køkkenchef på Søllerød Kro.
Men i et dybfølt Facebook-opslag fortæller han altså nu, at han har besluttet at opsige sin stilling som køkkenchef på kroen med virkning fra den 30. december 2025.
Restauranten har hvert år siden 2007 fået en Michelin-stjerne i den prestigefyldte Michelin-guide.
Søllerød Kro har i mange år været et yndet spisested for både lokale og udefrakommende madentusiaster. Men særligt siden Brian Mark Hansens Bocuse d’Or-sejr i 2023 har der været travlt på kroen i Holte.
Det har været en tumultarisk periode for kroen. I sidste måned blev det offentliggjort, at den højtelskede restaurantchef, Jan Restorrf, var afgået ved døden i en alder af 57.
‘Har evnerne til at gå hele vejen til tre stjerner’
På Søllerød Kros Facebook-side bekræfter de ligeledes køkkenchefens fratræden.
I et opslag reagerer kroens ejer Michael Jordan på Brian Mark Hansens beslutning:
“Vi har igennem alle årene sat virkelig stor pris på at have Brian som køkkenchef på Søllerød Kro,” udtaler han og fortsætter:
”Brian var en ganske ung mand, da han overtog ansvaret i køkkenet, men han har gennem alle årene formået at balancere mellem fornyelse og respekten for Kroens lange historie – og det har vi virkelig værdsat. Vi har fuld forståelse for, at Brian ønsker at prøve sine kræfter af et andet sted, og vi ved, at han har evnerne til at gå hele vejen til tre stjerner.”
Det ligger på nuværende tidspunkt ikke klart, hvad Brian Mark Hansen skal lave fremover. Man har heller ikke fundet en afløser til stillingen endnu.