Politiet har det meste af søndagen haft afspærret en togstation og dele af et shoppingcenter. Nu lyder en uhyggelig melding om, at der skal være sket en voldtægt
“Vi er ved at undersøge et mistænkeligt forhold.”
Sådan lød det søndag formiddag fra politiets vagtchef, der kunne bekræfte over for Presse-fotos.dk, at politiet foretog efterforskning omkring et shoppingcenter og en S-togsstation, hvor flere afspærringer var sat op.
Tidligere på dagen holdt politiet kortene tæt på kroppen, men nu er flere oplysninger tilgængelige for offentligheden.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Politiaktionen omkring Frederikssund Station og shoppingcenteret Sillebroen skyldes nemlig en anmeldelse om en voldtægt.
“Det drejer sig om en anmeldelse fra kvinde omkring en voldtægt, som skulle være sket i nat,” siger vagtchef ved Nordsjællands Politi David Buch til Ekstra Bladet.
Han tilføjer, at der endnu ikke er foretaget nogen anholdelser, men at der ikke er grund til bekymring for borgere i området.
Nordsjællands Politi ankom til stedet omkring klokken 02.16 natten til søndag og har været på stedet frem til klokken 14.00.
Der er blandt andet brugt politihunde på stedet.
Hverken Sillebroen eller togtrafikken langs stationen har været påvirket.




