Nyt angreb på hærværksramt slagter

Slagterens Smørrebrød & Delikatesse på Amager er endnu en gang blevet udsat for, hvad ejeren mistænker er et aktivistisk angreb.

Se vores video om hærværket mod Amager-slagteren på vores TikTok lige her.

Butikken har nu oplevet hærværk gentagne gange – der er blevet malet graffiti, dækkene er blevet punkteret, og i dag mødte personalet ind til knuste ruder.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Foto: Sandie Ring, ejer af Slagterens Smørrebrød & Delikatesse

I går omkring kl. 22.52 blev der kastet mursten mod ruden på butikken. Beskrivelsen lød på en maskeret mand klædt i sort.

Ejeren af butikken, Sandi Ring, vil ikke garantere, hvem der står bag, men hendes mavefornemmelse peger på en gruppe.

“Vi ved, de (Vegan Activism Denmark) har stået bag nogle af de andre hændelser. Jeg vil ikke garantere, det er dem, men jeg går ud fra, at de står bag igen,” fortæller Sandie Ring.

Vegan Activism Denmark skriver selv på deres Facebookside, at de er en gruppe, der laver dyrerettighedsaktivisme.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Foto: Sandie Ring, ejer af Slagterens Smørrebrød & Delikatesse

Hændelsen i går er ifølge ejeren det voldsomste, Slagterens Smørrebrød & Delikatesse hidtil har oplevet, og de efterspørger nu politisk handling.

“Jeg savner, at der bliver gjort noget konkret ved de her hændelser, og politikkerne ikke kun kommer og får taget billeder med butikken,” siger Sandie.

Vegan Activism Denmark har på egen Facebookside delt en video, Slagterens Smørrebrød & Delikatesse har lagt op, og skrevet følgende tekst:

“Vi er dybt chokerede og forfærdede over den unødige eskalering på Amager! At et modningsskab er afgået ved døden berører os dybt. RIP til de tusinde dyr, I dræber og et par vinduer og et modningsskab.”

Vegan Activism Denmark benægter at have noget med hændelsen at gøre.

Amager-slagter udsat for hærværk IGEN