Tirsdag eftermiddag er der sket en alvorlig hændelse i Rødovre, hvor en ung mand er blevet fundet med et blødende ansigt
Københavns Vestegns Politi har sammen med brandvæsenet tirsdag eftermiddag kort før klokken 16.00 måtte rykke ud til et område langs Roskildevej i nærheden af Tårnvej i Rødovre.
Her var der kort tid forinden sket en voldsom hændelse, som Presse-fotos.dks udsendte var vidne til, inden beredskabet nåede frem.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Presse-fotos.dks udsendte har yderligere oplysninger om sagen.
“Jeg kommer lige, som et uheldet sker.”
“En ung mand er gået direkte ud foran en personbil og er i den forbindelse blevet slynget op på fronten af bilen. Han er meget forslået i ansigtet, har store skader og bløder fra flere stedet – uden at det er, fordi det står ud med blod,” siger Presse-fotos.dks udsendte.
Den unge mand har efter påkørslen hele tiden været ved bevidsthed – og det er han også, da redningsmyndighederne når frem.
“Vidner hernede siger, at det er den unges ansvar, at påkørslen er sket. Manden har også selv ytret, at han er meget ked af hændelsen.”
Presse-fotos.dk har forsøgt at få en kommentar fra Københavns Vestegns Politi, men henvendelserne er ikke blevet besvaret endnu.
Se billeder fra stedet her:


