‘LGBT+ personer skal beskyttes’: Afsætter mange millioner kroner

Arkivfoto fra Copenhagen Pride-paraden i 2023.

En del LGBT+ personer oplever både diskrimination og mistrivsel. Disse personer skal have mere og bedre hjælp, hvorfor regeringen vil afsætte 24 millioner kroner til en ny handlingsplan.

29 procent af LGBT+ personer oplever stadig diskrimination.

Det betyder blandt andet, at 30 procent undgår at holde deres partner i hånden, fordi de frygter overgreb, trusler eller chikane.

Samtidig viser en ny undersøgelse, at hele 22 procent af danskerne mener, at sex mellem to personer af samme køn er moralsk uacceptabelt.

‘Derfor er der behov for flere indsatser, der fremmer accept, forebygger diskrimination og støtter LGBT+ personer, der oplever en hadforbrydelse.’

Sådan fremgår det af en pressemeddelelse fra Miljø- og Ligestillingsministeriet, hvor det også fremhæves, at vejledningen blandt andet kan være i at politianmelde.

En undersøgelse fra VIVE viser, at særligt LGBT+ unge udenfor København mistrives, oftere har tegn på angst og depression eller oplever ikke at blive accepteret.

Derfor vil man også skabe flere netværk og aktiviteter, der giver LGBT+ personer mulighed for fællesskab, særligt udenfor hovedstaden.

‘Alt for mange steder i verden er der et stigende pres på LGBT+ personer, deres rettigheder og deres frihed. Vi ser det også her i Danmark, hvor mere end hver femte dansker mener, at sex mellem to af samme køn er moralsk uacceptabelt. Det er vigtigt, at vi bliver ved med at være et frit land, hvor der er plads til mangfoldighed og forskellighed,’ siger ligestillingsminister Magnus Heunicke og fortsætter:

‘Vi skal arbejde for, at ingen frygter at gå med en partner i hånden, og at der er mulighed for fællesskaber, så ingen på grund af deres seksualitet eller kønsidentitet er ensomme eller mistrives. Derfor kan jeg i dag meddele, at regeringen vil afsætte 24 mio. kroner til en ny LGBT+ handlingsplan, der sætter ind over for netop diskrimination og mistrivsel.’

På finanslovsforslaget for 2026 har regeringen afsat en ramme på 24 millioner kroner til den nye handlingsplan for perioden 2026-2029.

Indholdet af handlingsplanen forhandles på plads med partierne bag næste års finanslov, mens den økonomiske ramme skal forhandles sammen med resten af finanslovsforslaget senere i år.

I slutningen af 2024 skulle verdens lande have nået til enighed om en global aftale for at ende plastikforurening. Det lykkedes ikke, hvorfor den danske miljøminister Magnus Heunicke (S) tirsdag drager til Genéve.