Mandag aften er en mand umiddelbart i alvorlig tilstand efter en hændelse ved Islands Brygge i København. Manden bliver kørt med eskorte til Rigshospitalet
Mandag klokken 20.59 har Københavns Politi sammen med Hovedstadens Beredskab modtaget en forfærdelig anmeldelse fra vandet omkring Islands Brygge.
Det bekræfter vagtchef ved politiet Anders Frederiksen over for Presse-fotos.dk.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Til Presse-fotos.dk oplyser vagtchef Anders Frederiksen, at udrykningen skyldes en drukneulykke i vandet ud for Bryggen.
“Vi er kørt ud til en mulig drukneulykke ved Islands Brygge. Vi har flere patruljer dernede sammen med brandvæsenet,” siger vagtchefen og tilføjer:
“En mand er blevet hevet op af vandet – og han er blevet kørt i en ambulance med politieskorte til Rigshospitalet.”
Vagtchefen har på nuværende tidspunkt ikke oplysninger om mandens identitet.
“Jeg kender endnu heller ikke til hans præcise tilstand, eller om han er ved bevidsthed,” siger vagtchef Anders Frederiksen.
Hovedstadens Beredskab har derudover yderligere oplysninger i sagen. Her fra lyder det, at manden muligvis er galdet i vandet i forbindelse med sygdom eller lignende.
“Han var dog trukket op på land af nogle tililende folk, da vi kom derned. Vi gik i gang med at assistere med noget akut førstehjælp, indtil ambulancen var fremme,” oplyser operationschef hos Hovedstadens Beredskab Magnus Mattsson til Ekstra Bladet.
Han kender heller ikke den nærmere tilstand på manden.




