Bil brager ind i stor gruppe mennesker

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

En mand er anholdt, efter at flere blev ramt af en bil fredag i. Intet tyder på overlagt handling

Otte personer er kommet til skade, i forbindelse med at en bil fredag er kørt ind i en gruppe mennesker i Stuttgart i Tyskland.

Det oplyser det lokale politi i en pressemeddelelse.

På det sociale medie X oplyser politiet desuden, at der ikke er noget, der tyder på, at det skal være tale om et “angreb” eller en “overlagt handling”.

I stedet vurderes det, at hændelsen er en “tragisk trafikulykke”.

Tre af de tilskadekomne personer er kommet alvorligt til skade. Derudover måtte en person genoplives på stedet.

En 42-årig mand er blevet anholdt, lyder det videre.

En talskvinde fra politiet har sagt til nyhedsbureauet AFP, at “omkring 17.50 kørte en sort G-klasse Mercedes ind i en gruppe mennesker”.

Politiet har desuden advaret folk om at undgå Stuttgart centrum og tilføjet, at der var alvorlige forstyrrelser i trafikken.

Det var omkring klokken 18.45, at det lokale brandvæsen på X oplyste, at der var sket en “alvorlig trafikulykke” med flere tilskadekomne. På det tidspunkt stod det ikke klart, om der var tale om en bevidst handling.

/ritzau/

Annonce

Annonce