Breaking: Rusland reagerer på stort bombeangreb

Rusland siger, at det har ramt et militærmøde i Sumy med to missiler. Søndag døde mindst 34 i angreb i Sumy

Rusland siger, at det har ramt et møde med personer fra Ukraines militær i den ukrainske by Sumy med to missiler.

Ifølge Ukraine er mindst 34 personer blevet dræbt i russiske angreb i Sumy søndag, mens 117 personer skal være kommet til skade. Redningstjenester har tidligere oplyst, at der er to børn blandt de dræbte.

Rusland beskylder desuden Ukraine for at bruge civile som skjold ved at placere militærfaciliteter og afholde begivenheder med soldater midt i tætbefolkede byer.

Ukraine har ikke reageret på beskyldningen fra russisk side.

Det russiske forsvarsministerium siger, at det affyrede to Iskander-missiler mod et mødested for det Rusland kalder en operationel taktisk gruppe fra det ukrainske militær.

Ifølge ministeriet blev over 60 ukrainske soldater dræbt i angrebet.

Dmitrij Peskov bliver på et pressemøde spurgt ind til angrebet i Sumy og den amerikanske præsident Donald Trumps udtalelse om, at Rusland kan have “begået en fejl”.

– Vores hær rammer alene militære og militærrelaterede mål, svarer Peskov.

Sumy ligger omkring 30 kilometer fra grænsen til den russiske Kursk-region. I 2022 havde byen 256.000 indbyggere.

Sumy-regionens guvernør, Volodymyr Artjukh, har ifølge nyhedsbureauet Reuters sagt, at russiske angreb på området er steget med 30 procent over de seneste uger.

Den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj, krævede søndag, at det internationale samfund kom med et hårdt modsvar til angrebet over for Rusland.

– Kun slyngler kan handle på denne måde ved at tage almindelige menneskers liv, sagde Zelenskyj og tilføjede, at angrebet kom palmesøndag, hvor dele af befolkningen gik i kirke.

Trump har sagt, at han synes, det var et “forfærdeligt” angreb.

– Og jeg er blevet fortalt, at de lavede en fejl, sagde Trump uden at uddybe det yderligere.

– Men jeg mener, at det er en forfærdelig ting.

/ritzau/Reuters