Fredag sidste uge gjorde kloakarbejdere et chokerende fund i forbindelse med sit arbejde. I kloakken fandt håndværkerene liget af en ung mand. Politiet formoder, at den 26-årige polak er blevet udsat for en forbrydelse.
Siden fredag sidste uge har politiet været i gang med at efterforske et formodet drab. En 26-årig mand fra polen er blevet placeret i en kloak.
Men det er endnu uvist, hvad der er sket forud for mandens død. Borgerne i Harlev J har kontaktet politiet med mange gode oplysninger, skriver Østjyllands Politi i en pressemeddelelse.
“Vi er meget glade for de mange henvendelser, vi har fået, og vi kan også allerede godt sige, at vi har modtaget flere gode henvendelser som er relevante for vores efterforskning. Det er stadig alt for tidligt for os at sige noget om, hvordan den 26-årige er afgået ved døden, men vi arbejder fortsat intensivt med sagen og har en lang række ting, vi undersøger nærmere,” siger fungerende vicepolitiinspektør Flemming Nørgaard fra Østjyllands Politi.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Trods de mange henvendelser fra borgerne opfordrer politiet fortsat alle til at tjekke overvågningskameraer, hvis man bor i byen.
Politiet vil også selv kontakte borgere, som kan have overvågningsmateriale, som er relevant i efterforskningen.
“Politiet opfordrer borgere i Østjylland til at sikre og gemme deres udendørs videoovervågning. Østjyllands Politi vil rette henvendelse til de borgere, hvis eventuelle videoovervågning måtte være relevant for politiet at undersøge nærmere på et senere tidspunkt”, skriver politikredsen.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Obduktionsrapporten er endnu ikke færdig og derfor kan politiet endnu ikke fastlægge en dødsårsag. Da efterforskningen fortsat er i gang kan politiet heller ikke komme med flere oplysninger.
”Vi har fortsat et stort arbejde foran os, og derfor har vi nu også brug for at få arbejdsro i forhold til at få klarlagt med sikkerhed, hvordan den 26-årige mand afgik ved døden,” fortæller Flemming Nørgaard fra Østjyllands Politi.
Hvis du har oplysninger som kan hjælpe politiet, så kan de kontaktes på 114.
