Massivt politiopbud: Kraftig eksplosion chokerer Vestegnen

Tirsdag morgen har der hersket drama og forvirring på den københavnske vestegn, efter at beboerne vågnede til en stor eksplosion.

Politiet har tirsdag morgen været talstærkt til stede på Vestegnen.

‘Vi undersøger et mistænkeligt forhold,’ skrev Københavns Vestegns Politi i et opslag på X.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Det var omkring klokken 04.30 at flere beboere i området omkring Ishøj blev vækket af den kraftige eksplosion.

Presse-fotos.dks udsendte fortæller fra stedet, at EOD (ammunitionsrydningstjenesten) er til stede ved adressen. Det er også dem, man kalder bomberyddere. Kriminalteknikere er også ankommet.

B.T. har talt med nabo til eksplosionen, som beskriver hændelsen som “en stor forskrækkelse” og kan desuden fortælle, at han fra sin ejendom kunne se en lille brand og smadrede vinduer i ejendommen, hvor braget kom fra.

Politiet er stadig sparsomme med deres oplysninger.

I et opslag på X søger de gerne vidner til eksplosionen.

‘Har du set eller hørt noget i forbindelse med eksplosionen? Vi kan kontaktes døgnet rundt på 43861448. Du er også velkommen til at tage direkte kontakt til vores folk i området’, skriver politiet i deres opslag.

To mænd risikerer udvisninger efter de kidnappede en 15-årig, ydmygede hende og truede hende på livet.