Lørdag eftermiddag udviklede sig dramatisk for to bilister, der endte i et voldsomt uheld, hvor en trailer endte ovenpå en anden bil. En mand er efterfølgende blevet sigtet.
To personbiler har torsdag eftermiddag været impliceret i et voldsomt færdselsuheld.
En trailer, der var tilkoblet den ene bil, endte i forbindelse med uheldet ovenpå forruden af den anden bil.
Begge biler endte efter uheldet i grøften.
(Artiklen fortsætter under billedet)
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-605-1024x768.png)
Til flere medier fortæller vagthavende ved politiet, at uheldet skete, da det forreste køretøj ville svinge til venstre på Rundløkkevejen ved Grammegårdsvej syd for Aakirkeby på Bornholm.
I samme moment forsøgte den bagvedkørende bil at overhale, hvilket resulterede i sammenstødet.
‘Der er ikke nogen personskade, og vi er færdige ude på stedet. Den overhalende part får en bøde for overtrædelse af færdselsloven i den forbindelse,’ fortæller vagthavende til Bornholms Tidende.
Til Bornholm.nu oplyses det, at den 21-årige mand, der førte den bagerste bil, efterfølgende er blevet sigtet for overtrædelse af færdselsloven og som værende årsag til uheldet.
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-608-1024x768.png)
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-606-1024x768.png)
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-607-1024x768.png)