Halvanden million ikke-amerikanske statsborgere skal udvises, viser dokument fra grænsemyndighederne.
45 danske statsborgere er på de amerikanske grænsemyndigheders (ICE) liste over personer, der skal udvises af USA.
Det fremgår af en liste fra ICE, som Fox News har offentliggjort.
De seneste ni dage har ICE ifølge Fox News anholdt over 7400 mennesker på tværs af flere delstater. ICE har skruet op for indsatsen mod ulovlig indvandring, efter at Donald Trump blev indsat som præsident den 20. januar.
ICE-betjente er både blevet sendt til private hjem og arbejdspladser for at pågribe migranter uden den rette dokumentation for deres ophold.
Blandt andet udførte myndighederne en razzia på en bilvask i Philadelphia den 28. januar. Her mødte, interviewede og anholdt man syv illegale indvandrere for immigrationsovertrædelser, skriver Fox News.
Seks var fra Mexico, og én var fra Den Dominikanske Republik.
Listen over illegale indvandrere er fra november sidste år og indeholder nationaliteterne på de i alt 1.445.549 ikke-amerikanske statsborgere, der ifølge planen skal udvises.
Ifølge listen modtog de alle påbuddet om udvisning den 24. november 2024, da demokraten Joe Biden var præsident.
På listen er også 120 svenske statsborgere, 39 norske og 22 finske.
Størstedelen af personerne på listen kommer fra Syd- og Mellemamerika.
Republikanske Trump gik til valg på hurtigt at pågribe og deportere personer uden dokumentation for, at de må opholde sig i USA.
Fredagen efter sin tiltrædelse lød det i et opslag på X fra Karoline Leavitt, der er talsperson i Det Hvide Hus, at 538 illegale migranter var blevet anholdt, og at hundredvis var blevet deporteret.