Regeringen nedsætter taskforce mod udbredt kriminalitet: ‘Vi tolererer det ikke’

En ny taskforce skal sætte ind mod salget af ulovlige produkter på nettet. Erhvervsministeren Morten Bødskov vil på ingen måde tolerere den ulovlige handel.

Vi danskere elsker gode priser på ting som legetøj, elektronik og andre ting. Særligt her i julen, hvor priserne er skruet helt i bund, valfarter vi til butikkerne med de bedste tilbudsaviser.

Samtidig tyer flere og flere danskere til store udenlandske hjemmesider som Temu og Shein, hvor tingene er endnu billigere.

Det er dog et problem stort problem, oplyser erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.

I flere tilfælde lever produkterne nemlig ikke op til de gældende EU-regler. Faren er, at de udgør en sundheds- eller sikkerhedsmæssig risiko – helt uden, at platformene stilles til ansvar.

‘Vi vil ikke tolerere salg af ulovlige og farlige produkter i Danmark. Uanset om du handler i din lokale skobutik eller på nettet, skal du som forbruger kunne stole på det produkt, du køber.’

Sådan lyder det fra erhvervsminister Morten Bødskov i pressemeddelelsen.

Nedsætter taskforce

Grundet problemets omfang har regeringen besluttet at nedsætte en taskforce på tværs af myndigheder og organisationer.

De skal danne en fælles front i kampen mod onlinesalget af de farlige produkter.

‘Det er afgørende at samle alle relevante myndigheder og interessenter for at udveksle erfaringer og løsninger. Jeg ser derfor frem til arbejdet i taskforcen, så danskerne kan føle sig trygge, når de handler, uanset hvor produkterne sælges,’ afslutter Morten Bødskov.

I spidsen for taskforcen står Sikkerhedsstyrelsen.

Det er ikke længe siden, at Sikkerhedsstyrelsen har kontrolleret 100 produkter fra ti onlinemarkedspladser og vurderer, at 90 procent af dem ikke lever op til danske standarder.