Idømt 1 års fængsel for at stikke mand i brystet

Illustrationsfoto
Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

En 21-årig kvinde er torsdag blevet idømt 1 års fængsel, efter at have stukket en mand i brystet med en kniv. Tilmed er hun blevet idømt et nattelivsforbud i 1 år.

Det skriver Syd- og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse fredag.

– Retten har i dag afsagt dom i en meget alvorlig sag, hvor en ung mand er blevet stukket i brystet med en kniv, mens han var i byen med sine venner, siger Katrine Tranekjer, anklagerfuldmægtig ved Syd- og Sønderjyllands Politi.

Episoden fandt sted ved et værtshus i Haderslev 5. maj i år, hvor kvinden kom til stedet omkring klokken 01.25 og efter kort tid stak en 18-årig mand i brystet med en kniv. 

Knivstikket foregik i forbindelse med et skænderi, hvortil den 21-årige kvinde var blevet tilkaldt. Kvinden kendte ikke den 18-årige mand, som ved knivstikket fik perforeret sin lunge, skriver politiet.

Kvinden nægtede sig skyldig i forholdet.

Sagen omhandlede ligeledes et forhold om vold begået mod en kvinde tilbage i juli 2023 i Vojens. Den 21-årige kvinde erkendte at have slået vedkommende en gang i hovedet. 

Den 21-årige kvinde har i forvejen en dom for vold og trusler tilbage fra maj 2024. Straffen på 1 års fængsel er en fællesstraf med denne dom. 

Kvinden har været varetægtsfængslet siden den 5. maj 2024 og er fortsat varetægtsfængslet efter dommen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce