Politiet leder efter et savnet barn, der er forsvundet fra hjemmet
Politiet leder søndag formiddag efter et barn, der er gået fra sit hjem tidligere på dagen.
Ifølge en myndighedsmeddelelse fra Nordsjællands Politi er barnet forsvundet omkring klokken 09.00. Politiet beder nu offentligheden om hjælp til at finde barnet.
Barnet hedder Ismail, er seks år gammel og beskrives som iført sort jakke, grønne bukser og blå sko. Politiet oplyser desuden, at barnet ikke har noget sprog.
Eftersøgningen foregår i området omkring Ørnegårdsvej i Gentofte, hvor barnet senest er set.
Politiet opfordrer alle, der måtte se barnet, til at blive hos ham og straks ringe 114, så politiet kan blive orienteret.
Eftersøgningen står fortsat på søndag formiddag, og politiet beder borgere i området være ekstra opmærksomme.
Situationen udvikler sig løbende.
Presse-fotos.dk følger sagen tæt.
OPDATERING:
‘Opdatering d.d. kl. 1055: Ismail er fundet i god behold. Tak til alle der har hjulpet med at lede samt delt opslaget. Vi opfordrer til, at fotos slettes’
Sådan skriver politikredsen klokken 10.58.

