51-årig i vanvittig hændelse

Mandens promille blev målt til over 2, efter at han kørte i grøften. Han risikerer fængselsstraf.

En 51-årig mand er blevet sigtet for spirituskørsel, efter at han skærtorsdag aften kørte galt nær Brande med en høj promille.

– Han havde så høj en promille, at vi har beslaglagt køretøjet, siger vagtchef Thomas Hald fra Midt- og Vestjyllands Politi.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

Manden kørte i grøften i sin bil kort før klokken 23 på Ejstrupholmvej. Han er ikke kommet til skade ved uheldet – bilen har kun fået mindre skader.

Politiet brugte et alkometer to gange til at teste, hvor beruset han var. Begge udblæsninger viste en promille over 2, oplyser vagtchefen.

– Det er ikke hver dag, at vi har så høje promiller, der gør, at vi kan beslaglægge bilen. Det sker en gang imellem. Men det er ikke hverdagsforestilling, at man er så beruset, fortæller Thomas Hald.

Manden er blevet afhørt af politiet natten til fredag og siden løsladt. Han har fået foretaget en blodprøve, som skal fastslå hans præcise promille.

Hvis blodprøven viser en promille på over 2, kan manden ende med at få en fængselsstraf.

– Det er i sidste ende blodprøven, der bliver det afgørende. Der er en promillegrænse på 2 for vanvidsbilisme, og så er det, at man risikerer fængselsstraf.

– Det bliver blodprøven, der kommer til at afgøre straffen, siger Thomas Hald, som forventer, at der går nogle dage, før resultatet af blodprøven er klar.

/ritzau/