En 22-årig mand er ved Retten i Kolding idømt anbringelse på psykiatrisk afdeling uden længstetid for at have dræbt sin far. Sagen omfatter også besiddelse og salg af kokain.
En 22-årig mand er tirsdag blevet dømt for drabet på sin 43-årige far.
Retten i Kolding har besluttet, at han skal anbringes på en psykiatrisk afdeling på ubestemt tid. Det fremgår af omtale i JydskeVestkysten og en pressemeddelelse fra Sydøstjyllands Politi.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Drabet fandt sted den 5. august 2024 om eftermiddagen, hvor den unge mand ringede 112 og oplyste, at han havde stukket en person ned.
Ifølge JydskeVestkysten ringede han fra en telefon uden simkort og uden at fortælle, hvor han befandt sig, og politiet måtte derfor bruge tid på at spore anmeldelsen.
Da en patrulje nåede frem til adressen, fandt betjentene den 22-årige siddende udenfor i en havestol, mens hans far blev fundet død indenfor i boligen.
Hændelsen fandt sted på en adresse ved Grindsted i Billund Kommune.
En indsatsleder fra Sydøstjyllands Politi forklarede under retssagen, at den nu dømte på stedet udtalte, at han var påvirket af lattergas.
I retten blev der desuden fremlagt en mentalerklæring, som konkluderer, at manden på tidspunktet for drabet var sindssyg, og at hans tilstand blandt andet var udløst af et massivt indtag af lattergas i dagene op til 5. august.
Ifølge pressemeddelelsen fra Sydøstjyllands Politi tilstod den 22-årige drabet.
Retten har nedlagt referatforbud, og hans forklaring kan derfor ikke gengives. Forsvarsadvokaten har tidligere beskrevet sagen som “dybt tragisk”.
Samtidig blev den unge mand dømt for at have været i besiddelse af 100 gram kokain med henblik på videreoverdragelse.
Politiet fandt 78 gram i hans bolig, mens yderligere 22 gram allerede var solgt for mindst 16.000 kroner. Også dette forhold har han erkendt.
Specialanklager Susan Nielsen kalder sagen tragisk, men udtrykker tilfredshed med, at retten fulgte anklagemyndighedens påstand om anbringelse uden længstetid. Den 22-årige har modtaget dommen og vil ikke anke.
Du kan læse mere om den skæbnesvangre dag her.

