07. jun. 2022 - 22:41

Flere hundrede Satudarah-medlemmer standset af politietTirsdag aften var politiet talstærkt til stede ved Sjælør station i København. Baggrunden var flere anmeldelser om tilstedeværelsen af en stor gruppe personer fra motorcykelklubben Satudarah.

Satudarah er Danmarks største motorcykelklub og ifølge Ekstra Bladet nu større end motorcykelklubberne Hells Angels og Bandidos tilsammen. Tirsdag aften var der således cirka 200 mand fra Satudarah samlet ved stationen, flere iklædt bluser og jakker med klubbens logoer og farver. Politiet tilbageholdt indledningsvis alle medlemmerne, men lod efterfølgende alle mand gå uden sigtelser efter at de alle var blevet registreret og fotograferet af betjentene på stedet.
Da presse-fotos.dks mand ankom til stationen havde flere personer allerede forladt stedet.
Presse-fotos.dk har tidligere dækket klubbens udvidelser – se mere her